The Demopædia Encyclopedia on Population is under heavy modernization and maintenance. Outputs could look bizarre, sorry for the temporary inconvenience

Wielojęzyczny słownik demograficzny (Polski - tłumaczenie drugiego wydania)

Spisy ludności

Z Demopædia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spisy ludności  


Spisy ludności1 mają na celu zebranie informacji o stanie populacji (201-8) w określonym momencie czasu. Najczęściej spisuje się wszystkich obywateli państwa, a spis taki nazywa się wtedy spisem powszechnym2. Czasami jednak spisaniu podlega jedynie część obywateli np. mieszkańcy określonego obszaru, a spis taki nosi wtedy nazwę spisu częściowego3. Pojęcie "spis", jednakże mówi o chęci włączenia w badanie każdego członka populacji tak, by utrzymać pełne pokrycie4 informacją o ludności. Mikrospis5 ogranicza się do zebrania informacji jedynie o określonej, zwykle dużej i jednorodnej pod względem charakteru, grupie jednostek; spis taki jest odmianą badania częściowego6. Spisy i inne badania statystyczne poprzedzone są czasami pilotażami7 lub badaniami pilotażowymi7. Badanie pospisowe9 jest przeprowadzane często po spisie w celu weryfikacji kompletności zebranych danych.

  • 1. Spis, rz. - spisowy, przym.; Okres międzyspisowy to okres pomiędzy dwoma spisami. Współczesne spisy odbywają się na zasadzie spisu osób. Rachunki ludności to szacowanie, nie zawsze dokładne, na przykład w oparciu o liczbę chrztów (214-2) w poszczególnych latach w poszczególnych diecezjach (110-3) lub parafiach (214-1).